Обратно в списъка на публикациите

Очакванията за бързо догонване
на Европейския съюз са илюзорни

На 16 Март тази година изнесох доклад на научна конференция по конкурентоспособността, организирана от Икономическия институт на БАН под патронажа и в присъствието на Президента на Републиката. Темата на доклада беше “Конкурентоспособността – най-голямото икономическо предизвикателство пред България в Европейския съюз”.

В общественото пространство непрекъснато се внушава, че почти всичко ни е готово за присъединяване към ЕС, освен някои слабости в съдебната система. Това не е вярно. Без да оспорвам наличието на сериозни проблеми в съдебната система, проблемите, които България предстои да решава по конкурентоспособността са далеч по-сложни и по-трудно преодолими. Тяхното решаване изисква много десетилетия и огромни ресурси.

Национална цел

за относително изравняване с ЕС

Всяка модерна интеграционна общност се характеризира с икономическа, политическа и социална хомогенност. Интеграционната общност не търпи чуждо тяло в своите недра. Тя може да приеме по изключение чуждо тяло (икономически изостанала страна, като България) и ще й помага доколкото тази страна показва, че сама се стреми към приобщаване чрез бързо икономическо развитие. Ако обаче новата страна членка чака друг да свърши нейната работа общността ще й обърне гръб.

Следователно, България няма избор, освен да форсира икономическото си развитие и да се стреми към възможно най-бързо сближаване с ЕС. Догонващото развитие е фундаментална жизнена потребност. Или ще се развиваме бързо и ще станем равностоен член на общността или ще останем завинаги заден двор на Обединена Европа.

Воден от тези мисли предложих на вниманието на българските политици и икономисти относителното изравняване с ЕС по конкурентоспособност към средата на столетието да се приеме като национална цел на България. Под относително изравняване разбирам постигане на 75-80% по БВП на човек от населението, производителност на труда и други важни икономически показатели на ЕС към 2050-2060 година.

България има нужда от такава стратегическа цел, за да мобилизира още сега националната си енергия за нейното постигане. Само така можем да станем равностоен и уважаван член на общността.

Темп на догонване

Формулирането на такава стратегическа цел беше предшествано от сериозен икономически анализ. Тази дългосрочна цел е компромис между необходимост и възможност. Необходимостта изисква догонването да стане по-скоро – тази или идущата година. Това, обаче не е възможно, понеже изисква огромни ресурси и много време. Препоръчаната стратегическа цел държи сметка и за очакваното икономическо развитие на ЕС през следващите десетилетия.

Проучвахме специално и опита на другите по-слабо развити страни, присъединили се към ЕС преди нас (виж таблицата). Това е много важно, защото България ще е най-бедната страна, присъединила се някога към ЕС. Нашият БВП на човек от населението е едва 27% от този на ЕС-15.

Догонващо развитие на новоприсъединили се страни към ЕС

Страни

Година на присъединяване

Относит. дял на БВП на човек при присъединяването - % от ЕС

Относит. дял на БВП на човек през 2003 г. - % от ЕС

Стъпка на догонване - % пункта

Ирландия

1973

57

121,7

2,16

Гърция

1981

62

73

0,50

Португалия

1986

52

68,3

0,96

Испания

1986

68

87,3

1,14

Пояснение: стъпката на догонване показва средногодишното намаление на разликата между съответната страна и средното за ЕС в процентни пункта

Ирландия догонва с най-висок темп, следвана от Испания, Португалия и Гърция. Нашият избор на темп на догонване, постигнат от посочените страни, не става произволно, а въз основа на сходството в условията. Заложеният от мен темп на догонване за България е 0,97 процентни пункта средногодишно от 2003 г. до средата на столетието. Той е два пъти по-висок от темпа на Гърция и еднакъв с този на Португалия. Като се има предвид по-голямата продължителност на периода на догонване от България, тази стъпка е още по-амбициозна и ни приближава до темпа на Испания.

Сравняването с темпа на догонване в Ирландия е неуместно, понеже техният случай е уникален и неповторим. Присъединяването на Ирландия към ЕС беше последвано от приток на десетки милиарди долари в най-модерните отрасли от ирландската диаспора в САЩ и други американски инвеститори. Те се възползваха от благоприятното географско разположение на Ирландия между САЩ и Европа и членството й в ЕС за безмитен внос в общността. Това е главната причина за големия приток на чуждестранни капитали. Подобен вариант е неповторим за България. Нито пък беше възможен в Испания, Португалия и Гърция.

Като имаме предвид сходството в манталитета на българите и гърците има основания да се опасяваме, че нашата скорост на догонване ще бъде-близка до тази на Гърция. Въпреки това, макар и рисковано, залагаме двойно по-висока скорост за България. Така стигаме до компромисното, но силно оптимистично решение за относително изравняване с ЕС към средата на столетието.

Нужни са рекордно високи

темпове на растеж

През 2003 г. ЕС-15 имаше БВП на човек от населението 24360 евро, а Бължария 6625 евро по паритетни стандарти. При средногодишен растеж на БВП 2,5% след 50 години ЕС може да постигне 83750 евро, а при 3% средногодишен растеж – 103440 евро. За да постигнем 75% от тези величини след 50 години БВП в България би трябвало да нараства средногодишно съответно 4,55% и 5,15%. Това е гигантска задача на границата между възможното и невъзможното. Поддържането на такива темпове не е проблем за няколко години, но за 50 години е изключително трудно, почти невъзможно. Новата стопанска история на Европа не предлага нито един подобен пример. Едва ли България ще бъде пионерът!

Има и още по-големи оптимисти

Депутатката Нина Радева заяви в изказването си на конференцията, че 50-60 години са твърде дълъг период за изравняване на България с ЕС по конкурентоспосопобност. Това можело да стане за 15-20 години.

При 24360 евро на човек от населението в ЕС-15 през 2003 г. и при 2,5% средногодишен растеж БВП може да достигне 39920 евро след 20 години. При нашата изходна база от 6625 евро в 2003 г. са необходими 9,40% средногодишен растеж, за да постигнем същата величина след 20 години. Ако растежът на БВП в ЕС е 3.0% средногодишно ще постигнат 44000 евро след 20 години. В този случай са ни нужни 10,0% средногодишно, за да постигнем такова равнище. Поддържането на такъв изключително висок растеж за 20 години изисква норма на инвестиране над 40% за целия период.

Ако това беше възможно България щеше да се превърне в цветуща градина след 20 години. Бедата е, че такова чудо не е възможно. През последните 50-60 години никоя страна в Европа (и извън Европа) не е постигала 10,0% средногодишен растеж в продължение на 20 години. България едва ли ще бъде първата!

Публикувана във в. ТРУД, 7 Април 2005 г.

Обратно в списъка на публикациите