Обратно в списъка на публикаците

До г-н Сергей Станишев
Министър председател

Открито писмо

Уважаеми г-н Министър председател

  1. През изминаващата година многократно се обръщах към вас по повод на задаващата се икономическа криза. Напоследък публикувах поредица от статии във в. Пари, в. Дума и други вестници. По електронната поща неколкократно Ви изпращах мои анализи и предложения по икономическата политика, особено по бюджета за 2009 г. в контекста на предстоящата криза. Като съдя по резултатите, вие не обръщате внимание на моите добронамерени препоръки.
  2. В изпратените ви мои анализи има изобилна информация за програмите на много страни за масирано подпомагане съживяването на икономиката през кризисните 2009-2010 г. чрез експанзивна бюджетна и мека парична политика. Вие можете да се информирате за това и от други източници. Важното е, че в цял свят се отказват от рестриктивната бюджетна политика и прибягват към експанзивна политика, дори с цената на умерени бюджетни дефицити по време на кризата. Навсякъде държат сметка, че именно рестриктивната политика на президента Хувър в САЩ през 1929 и следващите години превърна рецесията в голяма депресия и се стремят да не повтарят тази грешка. У нас се прави обратното.
  3. Призиви за масирано използване на бюджетната политика като антикризисен инструмент отправи неколкократно през последните месеци и управляващият директор на МВФ г-н Доминик Страус Кхан. Преди два дни той призова за увеличаване на държавните разходи и временно намаляване на данъците в глобален мащаб за 120 трилиона щатски долара или 2% от световния БВП, за да се запълни поне част от пропастта между намаляващото частно и държавно потребителско търсене и очаквания спад на БВП от намаление на износа, на преките чуждестранни инвестиции, ограниченото кредитиране и други причини. Той заяви, че Независимо от тревожно високото ниво на публичния дълг (което не важи за България И. А.), по-нататъшното му увеличение ще бъде по-малкото зло от срива на икономиката и страданията на цялото общество. У нас се прави обратното.
  4. Поискайте от вашите сътрудници да ви информират за позициите по тези въпроси през последните месеци на най-новия Нобелов лауреат по икономика проф. Пол Кругман от университета Принстън и добре познатия у нас Нобелов лауреат по икономика проф. Джоузеф Стиглиц от университета Колумбия. Информацията се намира в техните интернет сайтове на съответните университети. Те непрекъснато подчертават провала на неолибералната школа и призовават за активна икономическа политика от неокейнсиански тип, главно с инструментите на бюджетната и паричната политика, за ограничаване спада на стопанската активност през кризисните години. У нас се прави обратното.
  5. Поискайте вашите сътрудници да ви информират за писмата на седемте Нобелови лауреати по икономика от последните години до президента на САЩ, публикувани в списание News Week на 22 октомври 2008 година. Те също препоръчват експанзивна бюджетна и мека парична политика за преодоляване на спада и ускоряване съживяването на стопанската активност. Имам предвид следните Нобелови лауреати по реда на представянето им в списанието: Paul Krugman, A. M. Spence, J. E. Stiglitz, E. C. Prescott, E. Maskin, E. Phelps, C. W. J. Granger. У нас се прави обратното.

Аз не държа да се съобразявате непременно с моето мнение. Призовавам ви, обаче да се съобразите с масовата световна практика в САЩ, ЕС, Япония, Китай, Русия, Индия, Бразилия, Мексико и много, много други страни, препоръчвана от МВФ и Световната банка. Призовавам ви също да се съобразите с препоръките на нобелистите по икономика тези блестящи световни учени, в чийто съвети сега всички се вслушват. Щом толкова много държавници и изтъкнати учени нобелисти са стигнали до убеждението, че неолибералната школа се е провалила и че сега трябва да се разчита на експанзивна бюджетна политика от неокейнсиански тип, навярно имат сериозни основания за това. Едва ли всички други грешат, а ние единствени сме на прав път!

Намерете сили да се откажете от натрапената на България през последните 19 години неолиберална политика за рестриктивен бюджет и да възприемете модерната кейнсианска теория и практика, както се прави навсякъде по света. Не е ли обидно българското правителство да бъде последният стожер на дискредитираната неолиберална стопанска политика! И най-важното - помислете за живота на милиони българи през 2009-2010 година. Защото техният живот зависи от вашите решения.

София, 22 декември 2008 г.

Проф. д-р ик. н. Иван Ангелов
Член-кор на БАН

Обратно в списъка на публикаците