Обратно в списъка на публикаците

Иван Ангелов

Световната икономическа криза и България

София, 2010 г.

Академично издателство

Проф. Марин Дринов

Настоящият текст е извадка от най-новата публикация на автора Световната икономическа криза и България, Издателство на БАН, София 2010 г., 367 стр. Книгата може да се купи в книжарницата на БАН, която е в сградата на Главното управление на БАН до Народното събрание. Продава се също в книжарниците на УНСС, на Софийския университет, на Икономическия университет във Варна и на други висши икономически училища.

Съдържание

Въведение

Глава първа. Главни причини за кризата

Глава втора. Мерки на правителствата за излизане от кризата

2.1.Мерки на правителството на САЩ

2.2 Мерки на правителствата в развитите пазарни икономики

2.3.Мерки на правителството на Китай

2.4.Мерки на правителството на Русия

2.5.Мерки на правителствата на новите пазарни икономики и на развиващите се страни

2.6.Мерки на международната общност

Глава трета. Влияние на глобалната криза върху България

3.1.Къде сме ние сега

3.2.Можем ли да останем в дъното на европейските класации

3.3.Влияние на глобалната криза върху българската икономика 3.4.Необходима ли е антикризисна програма

3.5.Какво трябва да съдържа антикризисната програма

3.5.1.Основни принципи

3.5.2.Спешни мерки

3.5.3.Мерки от средносрочен характер

3.5.4.Мерки от дългосрочен характер

Глава четвърта. Бюджетна политика по света и в България в условията на икономическа криза

4.1.Теоретични основи на Кейнсианската антикризисна бюджетна политика

4.2.Бюджетната политика на президента Обама

4.3.Какво правят другите страни по света?

4.4.Какво прави българското правителство?

4.5.Бюджетната политика на българското правителство и политиката на щатско равнище в САЩ

Глава пета. Поуки от глобалната финансово-икономическа криза

5.1.Поуки за икономическата политика

5.1.1.Ролята на държавата

5.1.2.Нов свят - нов капитализъм

5.1.3.Нова архитектура на световната финансова система

5.1.4.Потребност от нова световна резервна валута

5.1.5.Запазване на свободната търговия

5.1.6.Глобализацията и световната криза

5.1.7.Избор на рационален модел на пазарна икономика в Европа

5.1.8.Нарастване на нерационалното набъбване и нестабилността на финансовата система

5.1.9.Краткосрочни и дългосрочни резултати

5.1.10.Кризата и режимът на валутни съвети

5.1.11.Световна криза, инфлация и дефлация

5.1.12.Социална поляризация и отчуждение

5.1.13.Обобщени поуки на Дж. Стиглиц

5.1.14.Поуки от управлението на предишни кризи в контекста на настоящата криза

5.1.15.Моят кошмарен сценарий

5.2.Поуки за икономическата теория

5.2.1.Залез на неокласическата и възраждане на неокейнсианската теория

5.2.2.В търсене на нов теоретичен синтез за функциониране на икономиката

Вместо заключение

 

Въведение

Жилищният балон в Америка се спука през лятото на 2007 година. Така започна невинната на пръв поглед ипотечна криза. Тя обаче зрееше отдавна. Нейните корени са в провежданата през последните десетилетия политика на масирана либерализация, дерегулация и хипертрофия на финансовите пазари и все по-голямото оттегляне на държавата от управлението на стопанската дейност в САЩ. В персонален аспект, този процес се ускори през дългите години на председателство на Федералния резерв от Алън Гриинспан и особено през последните осем години на президентството на Джордж Буш. Кризата не беше изненада за сериозните анализатори на американската икономика. Мнозина я предсказваха отдавна. Най-известен между тях е Нуриел Рубини, професор в университета на Ню Йорк.

Аз почувствах още тогава, че се заражда нещо сериозно и опасно. За първи път се изказах публично по задаващата се опасност през октомври 2007 г. на дискусия, организирана от Съюза на икономистите в България, където зам. министърът на финансите г-н Кирил Ананиев информира колегията за готвения проект на бюджета за 2008 година. Препоръчах на министерството на финансите да има предвид задаващата се криза при подготовката на бюджета.

За първи път публикувах опасенията си по набиращата сила световна криза във в. Пари на 19 февруари 2008 година. Би било абсурдно да се мисли, че малката и отслабена българска икономика ще бъде заобиколена от кризата. Там описах механизма на възможното влияние на световната криза върху нашата икономика. Посочих каналите по които ще протече това влияние: намаление на износа на България към развитите страни, намаление на притока на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) към България, ограничаване достъпа на бизнеса и на домакинствата до кредити, намаление на трансферите на българските работници в чужбина към България, намаление на постъпленията от чуждестранни туристи в България и т.н.

Препоръчах на правителството да подготви превантивна антикризисна програма за смекчаване на последствията от кризата върху българската икономика. Посочих изрично, че част от загубите в процеса на кризата могат да се компенсират чрез по-добро усвояване на предприсъединителните, структурните, аграрните и кохезионния фонд на ЕС. През март и следващите месеци на 2008 г. публикувах множество статии в икономически списания и в пресата по задаващата се световна криза и необходимостта от превантивни антикризисни мерки. Правителството обаче продължаваше да не обръща внимание на добронамерените ми препоръки и да повтаря, че кризата няма да ни засегне сериозно, защото сме добре подготвени и имаме стабилен финансов сектор. Финансовата криза, която започна в Америка в инвестиционното банкиране, почти не ни засегна, не защото бяхме добре подготвени, а понеже нямахме инвестиционни банки и преки връзки с американската банкова система.

Със задълбочаването на кризата в САЩ (Националното бюро за икономически изследвания в САЩ оповести през есента на 2008 г., че началото на рецесията е през декември 2007 година.) и пренасянето й в Европа и другите развити страни през късното лято и ранната есен на 2008 г. нарастваше и моят интерес към нейните проявления в другите страни и възможните ефекти върху българската икономика. Ежедневно следях от интернет новините от специализираните световни информационни агенции: Ройтерс, Блумберг, Асошиейтед прес, Мъни Морнинг, статии в Економист, Файнаншъл Таймс, Уол Стриит Джърнал, Нюз Уиик, Гардиан, Тайм, Шпигел, Щерн, Ню Йорк Таймс, Вашингтон Поуст, Интернашинал Хералд Трибюн, Прожект Синдикейт, публикации на МВФ, Световната банка, Европейската комисия, ОИСР и други.

Наблюденията и размишленията си по кризата събирах в моя компютър. С времето тази информация набъбваше и почнах да я систематизирам. С набирането на информация и оформянето на мои идеи по необходимите превантивни мерки в България зачестих публикуването на статии в икономически списания и вестници, а също и в ежедневната преса.

През октомври 2008 г. редколегията на сп. Икономическа мисъл на Икономическия институт на БАН реши да открие публична дискусия на страниците на списанието по световната финансово-икономическа криза и влиянието й върху България. На мен беше възложено да напиша въвеждащата статия (Световната финансово-икономическа криза и България, Икономическа мисъл, кн. 5, 2008 г., сс. 35-65). В нея за първи път систематизирах мислите си за пораждането и развитието на кризата, за влиянието й върху България, за съдържанието на антикризисната програма и за поуките от кризата.

Тогава се зароди у мен идеята натрупаната информация по причините и развоя на кризата, препоръките по българския отговор на кризата и поуките от световната криза за икономическата политика и икономическата теория да изразя в по-голяма публикация, озаглавена Световната икономическа криза и България. (Настоящото изследване отразява състоянието на глобалната криза и отражението й върху България на базата на публикувана информация у нас и в чужбина до към средата на май 2009 година.)

Започнах да мисля и по формата на публикацията. Стандартният начин беше да споделя моите мисли по причините и хода на кризата в САЩ, Европа, другите развити страни и новите пазарни икономики, а също и произтичащите от това изводи, илюстрирани с отделни позовавания на литературни източници.

Помислих и как това ще бъде прието от силно политизирания, обезверен и често подвеждан с необективни публикации български читател. Припомних си, че българските политици и обществено мнение са настроени верноподанически към големите ни братя. Навремето бяхме верни съюзници на хитлеристка Германия, след това на братския Съветски съюз, а през последните двадесет години на големия задокеански брат и неговия инструмент МВФ.

Покваряващото присъствие на МВФ все още се чувства силно в нашите политически и научни среди. Ние бяхме между най-старателните подражатели на системата на централното планиране, хвалехме се, че сме първи, след СССР по бързина и степен на колективизация на селското стопанство. Бяхме между последните, освободили се от догмите на централното административно-командно планиране. Сега се очертава да бъдем последните верни проводници на неокласическите догми и техните инструменти. Когато почти цял свят, в т.ч. и САЩ се отвръща от Фридманизма, като разбира деструктивната роля на МВФ в новите пазарни икономики през последните 20 години и се обръща към модерното кейнсианство, наши политици и придворни икономисти продължават да се кланят на икономическия либерализъм и препоръчват връщане в задушаващите прегръдки на МВФ.

Трудно е да се проумее, че у нас все още има титоловани икономисти, които смятат, че, оставен сам на себе си, частният сектор може да излезе от настоящата криза, без помощта на държавата, макар че през последните 100 години няма такъв пример в световната стопанска практика; че държавните антикризисни програми били мимикрия; че всяко решение на пазара е правилно, а всяко решение на държавна институция е погрешно; че пазарът се самокорегира и самонастройва на икономически оптимална траектория по-добре от всяка държавна намеса; че няма и не е нужно да има социална пазарна икономика; че всяко позоваване на социалните аспекти на икономическата политика било спекулация, за да се оправдае преразпределение на налични ресурси; че да се говори за регулирана пазарна икономика или за засилване на държавната регулация и надзор в икономиката било имитация на пазарна фразеология; че от сегашната световна криза не произтичат преки изводи за икономическата теория, макар че в резултат на кризата протича световен процес на преориентация от неолибералната теория към модерното кейнсианство и т. н.

Тези редове са писани активно от септември 2008 г. до юни 2009 година. Това бяха месеците на най-бързото и непредвидимо развитие на кризата, на антикризисните действия на правителствата по света и на анализите и прогнозите на икономистите. За да се види еволюцията в действията на правителствата и анализите на изследователите едновременно с развитието на кризата съзнателно оставям моите и на другите изследователи разсъждения такива, каквито са били през съответните месеци, когато са правени. Това е своеобразен дневник на световната криза и нейното отражение в България. Надявам се, че такъв подход ще бъде също интересен за читателите.

Който прочете тази книга ще разбере какви произволни, неморални и икономически нерационални форми на капитализъм бяха натрапени на България (и на другите ЦИЕ страни) от международните финансови институции и техните местни партньори. Ще разбере и какви фалшификации чрез свръхопростяване са правени от либералните икономисти у нас и в чужбина при представянето на възгледите на най-големи западни икономисти през последните столетия (А. Смит, Дж. М. Кейнс, М. Фридман и други) по функционирането на пазара, по формите на собственост, по мотивацията, по макроикономическата политика, по съотношението между пазар и държава и т.н.

Ще разбере колко прави сме били ние българските икономисти, които през всичките трудни години на така наречения преход критикувахме тези действия и особено престъпната приватизация, произволната рестриктивна политика, фетишизирането на пазара и разграждането на държавността. Ще си спомни, че през 1990-те години и особено през първата им половина не без основание писах, че МВФ и Световната банка използват България като опитен полигон за експериментиране на екзотични икономически идеи, което никой не би им позволил в техните собствени страни (Който проявява интерес може да се обърне към моите публикации от онези години в сайта ми на адрес www.iki.bas.bg/CVita/angelov/index.htm). За това помагаше и пословичното робско търпение на българите, заедно със сервилността на нашите политици.

Припомних си, че една и съща истина, изречена от различни уста звучи с различна убедителност и се приема по различен начин у нас. Ако е от български автор тя се огражда със съмнения и подозрения относно нейната обективност и достоверност. Особено ако тези разсъждения са критични по адрес на господстващата до сега, макар и бързо затихваща по света неокласическа теория, към порядките в САЩ и другите развити страни. Ако е изречена от западни автори, тя се посреща у нас с по-голямо уважение и дори със сляпа вяра. Ако пък е изказана от видни държавници и световно известни западни учени икономисти, навярно ще се приема с още по-голямо доверие.

Освен това, нашите пазарни фундаменталисти, верни на своята нетолерантност към други мисли, подозрителни към всичко различно от техния словоред, със самочувствие на носители на най-модерната истина от последна инстанция, могат да си помислят, че моите оценки, изводи и поуки са недостатъчно обективни, дори тенденциозни, защото споделям логиката на друга икономическа школа и винаги съм имал по-реалистични и по-балансирани оценки за реалното пазарно стопанство в най- развитите икономики. (Може би защото аз познавам реално функциониращото пазарно стопанство с неговите силни и слаби страни от прекараните повече от 12,5 години в Австрия и Швейцария като служител на ООН, а не само от краткотрайни специализации, командировки и научна литература.) Макар че сега, в разгара на глобалната криза, това да е много по-вярно за техните силно идеологизирани догматични възгледи. Настоящата криза беше шокът, който драматично размени местата на модерното и старомодното, на творческото и догматичното. Всичко отиде на мястото си.

Това ме наведе на мисълта да възприема нестандартен метод за представяне на кризата и на поуките от нея. Вместо аз да споделям своите тълкувания на фактите, на позициите, на мерките на отделни държави и групи от държави, а също и оценки на изказванията на именити личности по кризата и поуките от нея, реших да говоря чрез езика на самите творци, жертви и анализатори на кризата от западните страни и на вземаните или предлагани от тях мерки за излизане от нея. В голямата част на изследването, особено в глави 1,2,5. и частично 4. говоря чрез изказвания на повече от 20 нобелови лауреати по икономика, на около 100 световно известни учени икономисти от различни икономически школи, президенти и премиери на големи и малки държави, ръководители на международни финансови институции, министри на икономиката, на финансите и управители на централни банки, главни изпълнителни директори на световни корпорации, коментатори на световно известни вестници и списания. С надеждата, че българските читатели ще повярват повече на тях, отколкото на мен.

Във всички случаи това са изказвания, публикувани от реномирани световни агенции, списания и вестници и навсякъде соча първоизточниците. Читателят ще намери под линия над 500 позовавания на такива източници. Съзнателно давам думата на хора с различни възгледи, а не само на тези, които съвпадат с моите убеждения. Освен това, без да променям нищо в техните текстове, много често обръщам внимание на отделни фрази или изречения, които смятам за особено важни чрез курсивирането (почернянето) им. Във всички случаи соча, че курсивът е мой.

И още нещо. Както вече споменах, писането на този текст започна активно през септември 2008 г. и завърши през юни 2009 година. За да се запази автентичната еволюция на моите разсъждения и аргументация в окончателната редакция съм ги запазил така, както са писани в ранната есен на 2008 г., след това през късната есен, зимата и пролетта на 2009 година. Същото важи и за позициите на държавните ръководители, на световните финансови институции и на именитите учени икономисти. Те също са представени в хронолигичен времеви ред. Това, което читателят чете е своеобразен дневник, седмичник или месечник на моите и не само моите размишления. Не ми е известно такъв подход да е прилаган от други съвременни изследователи на кризите.

САЩ е най-голямата икономика в света и ще остане такава през следващите две-три десетилетия. По силата на редица обстоятелства САЩ играят особено важна роля във формирането на световната финансова и икономическа политика. Епицентърът на кризата също беше в САЩ. От там ще започне и съживяването. Това ме накара да отделя най-голямо внимание на развитието на кризата в тази страна, на позицията на новия президент Обама и на най-големите американски учени икономисти по причините, развитието, поуките и изхода от кризата.

В редица случаи цитирам дълги текстове от световни учени и държавници, в това число почти неизвестното у нас отворено писмо на Дж. М. Кейнс до американския президент Ф.Д. Рузвелт от 31 декември 1933 г., отвореното писмо на най-новия нобелов лауреат по икономика Пол Кругман до президента Обама от 14 януари 2009 г., статии на П. Кругман, Дж. Стиглиц, Майкъл Спенс, Пол Самуелсон, Лари Съмърс, Нуриел Рубини, Дани Родриг, Кенет Рогоф, Грегори Манкю, Майкъл Боскин, Кристина Ромър, Джефри Сакс, Оливиер Бланшард, Харолд Джеймс, Ханс-Вернер Син, Марио Монти, Мартин Волф, Тито Боери, Брадфорд ДеЛонг, Фред Бергстен, Дж. Сорос и много други американски, британски, немски, френски, японски, китайски и т.н. анализатори.

Фактическата информация по кризата отразява събитията до към средата на май 2009 г., когато изследването беше завършено. Кризата обаче продължава, а в България тепърва ще се разгръща. Новите факти наверно ще дадат основание за нови размисли, изводи и поуки. Ако е живот и здраве, ще намеря начин да ги систематизирам, осмисля и споделя с читателите в бъдеще.

Обратно в списъка на публикаците